Hepsiciyizbiz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hepsiciyizbiz

Hepsiciyiz biz

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu?

YazarMesaj
-eDa-
Admin
Admin
-eDa-

Hangi Hepsi Kızısın : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? 1879
Ruh Halim : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? Geveze10
SanaL Hayvanın : http://www.hizliresim.com/2008/11/24/1900.gif
Hangi TakımLısın? : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? 2002
Sanal Hayvanım : : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? 2036
En sevdiğin renk ve kıs : * : pembe qülçin
Hepsiden kimi seviyorsun : * : qülçin eren
FavoRi Çiftin ? .. : : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? 2248
FavoRi eRkeqin ? .. : : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? 2290
Hangi İkiLi ? .. : : Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? 2493
Sitemiz nasıl :
Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? Left_bar_bleue90 / 10090 / 100Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? Right_bar_bleue

Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? Empty
MesajKonu: Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu?   Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu? Icon_minitimePaz Mart 29, 2009 3:48 pm

Piri Reis hakkında belgesel çeken Çeliker, Piri Reis’in ünlü haritalarını hazırlarken Kolomb’un haritalarından yararlandığını belirterek, “Birbirlerinden bilgi alışverişi bile yapıyorlar” dedi.

Türk havacılığının ilk kadın savaş pilotu, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen belgeseliyle tanınan yapımcı-yönetmen Gülşah Çeliker, yıllardır üzerinde çalıştığı Piri Reis belgeselini tamamladı.
Uzun zamandır Piri Reis’in izini süren Çeliker, Kristof Kolomb’un Cenova’daki evine ve Vatikan arşivlerine girmeyi başararak, ünlü kaptan Andrea Doria’nın Papalık’a yazdığı Barbaros Hayrettin Paşa’yla ilgili “Barbaros Raporu”nu da buldu. Çeliker, Doria’nin raporunda, “Barbaros’un çok güçlendiğini, Osmanlı donanmasını organize ettiğini, güçlü denizciler yetiştirdiğini, Papalık’ın bu güçlü donanmaya karşı önlem alması gerektiğini” yazdığını belirtti.

Sempozyum etkiledi
Çeliker, 2004’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın düzenlediği Uluslararası Piri Reis Sempozyumu sonrasında böyle bir belgesel için kolları sıvadığını belirterek, “Özellikle Prof. Svat Soucek bana çok yardımcı oldu. 2006 - 2007 yılları zor geçti. Hiç kimseye ciddiyetimi anlatamadım. Benim asıl amacım, bu tamamladığım 36 dakikalık belgeselden daha global boyutta bir Piri Reis belgeseli hazırlamak” dedi.

Haritalar savaş ganimeti
Dünyaca ünlü uzmanlarla görüşerek belgeseli tamamlayan Çeliker, Piri Reis’in ünlü haritalarını hazırlarken Kolomb’un haritalarından yararlandığını belirterek, şöyle dedi:
“Kolomb’la Piri Reis meslektaş. Yani birbirlerine saygı duyan iki denizci. Birbirlerinden bilgi alışverişi bile yapıyorlar. Araştırmalarıma göre Piri Reis, Kolomb’un haritalarını savaş sırasında ganimet olarak ele geçiriyor.”

Bakanlık destek verdi
İspanyolların Piri Reis projesini sahiplenmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dosya gönderdiklerini öğrendikten sonra çalışmalarına hız verdiğini anlatan Gülşah Çeliker, şöyle devam etti: “Sonunda Kültür Bakanlığı’na resmen başvurdum ve destek aldım. Kurduğum ulusal ve uluslararası kontakları, tüm araştırmalarımı derleyerek aralık sonuna kadar filmin ilk kopyalarını Türkçe ve İngilizce olarak bitirdik. Gelibolu’da Piri Reis Müzesi, Vatikan ve Cenova’da çekimler yaptık. Cenova’da Kolomb’un evini, Captan De Albertis’in kale müzesini gezdik. Vatikan arşivlerinde aldığım izinle Andrea Doria’nın Barbaros hakkındaki Papalık’a yazdığı raporu buldum. Orada yazanlar o zamanki Osmanlı ve Kanuni dönemi için ve belgeselin bu tarihi dönemi için gerçekten önemliydiler.”

Piri Reis'in kaynağı Kristof Kolomb mu?
1 sayfadaki 1 sayfası